close
تبلیغات در اینترنت

دانشجويان دانشگاه فرهنگيان خوزستان

دانشجويان دانشگاه فرهنگيان خوزستان
امروز: پنجشنبه 02 فروردین 1397

این دانشگاه که با ورود وزیر جدید آموزش و پرورش، صاحب رئیسی تازه شده است، دل خوشی از تعهد خدمت دانشجویان ندارد و مدیران این دانشگاه معتقدند که نباید با تعهد خدمت گرفتن از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، فقط از طریق همین دانشگاه، معلمان مورد نیاز مدارس کشور را تامین کرد، بلکه باید از فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها هم استفاده کرد و راه برای جذب معلم از دانشگاه های دیگر هم هموار باشد.
دانشگاه فرهنگیان که وارد دومین سال فعالیت خودش می شود، در کنکور سراسری سال ۹۱ بیش از ۲۵ هزار دانشجوی بورسیه پذیرش کرد، اما حالا با تغییر مدیریت این دانشگاه، به نظر می رسد مدیران این دانشگاه، چندان موافق تعهد خدمت دانشجویان نیستند.

پیشتر رئیس دانشگاه فرهنگیان به تسنیم گفته بود که معتقدم باید اجازه دهیم دیدگاه های کارشناسی دیگر نیز مطرح شود تا منافع آموزش و پرورش از حیث برخورداری از نیروی انسانی باکیفیت و سرآمد تامین شود، زیرا عده ای از کارشناسان بهره مندی از نیروی انسانی باکیفیت را همسو با این سیاست نمی دانند و معتقدند که باید راه را برای جذب نیرو در آموزش و پرورش باز کنیم.

حتی وزیر آموزش و پرورش هم با اظهارنظرهای خود درباره این دانشگاه، زمزمه های حذف تعهد خدمت دانشجویان را قوت بخشید و عنوان کرد: تلاش می کنیم از تمام پتانسیل موجود در آموزش عالی در کنار دانشگاه فرهنگیان بهره ببریم و آموزش و پرورش در کنار تاسیس دانشگاه فرهنگیان و تقویت آن، خود را از امکاناتی که در دیگر دانشگاه ها وجود دارد، محروم نمی کند.

مجموع این اظهارنظرها نشان می دهد که هم وزیر آموزش و پرورش و هم رئیس دانشگاه فرهنگیان، به جذب ۱۰۰درصدی معلم از بین فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، اعتقادی ندارند.

همین موضعگیری های اخیر مسئولان آموزش و پرورش، واکنش روز گذشته وزیر پیشین آموزش و پرورش را برعهده داشت و حمیدرضا حاجی بابایی در گفت و گو با فارس تصریح کرد: اگر دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از همه امتیازات مشوقی پیش بینی شده مانند بورسیه و تعهد خدمت برخوردار نباشند، مانند زدن تیر خلاص بر پیکره این دانشگاه بوده و آن را قبض روح خواهد کرد، زیرا دانشگاه فرهنگیان با دانشجویان معترض و بدون انگیزه، توفیق نخواهد داشت.

یکی از موافقان اصلی تاسیس دانشگاه فرهنگیان و استخدام دانشجویان این دانشگاه از روز نخست تحصیل، وزیر سابق آموزش و پرورش بود، اما حالا با تغییر مدیریت جدید این وزارتخانه، معلوم نیست که در سال های آینده، نحوه استخدام معلمان در این وزارتخانه به چه سمت و سویی خواهد رفت.

دانشگاه فرهنگیان: نهایی نشده است
در حالی که بسیاری از علاقه مندان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، به شغل معلمی علاقه دارند، ولی با وجود اظهارنظرهای اخیر مسئولان آموزش و پرورش، اصلا معلوم نیست دانشجویان جدید این دانشگاه، در آینده به طور قطعی معلم شوند و به وزارت آموزش و پرورش راه پیدا کنند.

اما امین الله فراهانی، مشاور رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با جام جم، زمزمه های حذف تعهد خدمت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را فعلا منتفی می داند و می گوید: درست است که رئیس دانشگاه فرهنگیان عنوان کرده اند که می توانیم در جذب معلمان مدارس، از فارغ التحصیلان دیگری غیر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان استفاده کنیم، اما این حرف به معنی حذف تعهد خدمت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیست.

فراهانی تاکید می کند که بحث های کارشناسی در دانشگاه وجود دارد و انواع جذب دانشجو در این دانشگاه بررسی می شود، اما تا نهایی شدن این بحث ها نمی توان با قاطعیت از حذف شدن یا حذف نشدن تعهد خدمت دانشجویان این دانشگاه سخن گفت.

کمبود معلمان متخصص در مقاطع پیش دانشگاهی و دبیرستان، اتفاقی است که به گفته فراهانی می توانیم این کمبود را با روش هایی غیر از جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین کرد.

وی خاطرنشان می کند: چه اشکال دارد که کمبود معلمان در این مقاطع، از سوی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های مهندسی دیگر دانشگاه ها تامین شود و درواقع، چهار سال منتظر نباشیم تا دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، فارغ التحصیل شوند.

اگرچه فراهانی تاکید دارد این حرف ها فقط حرف های کارشناسی است که مطرح می شود و در مقطع فعلی هیچ کدام از این حرف ها به معنی حذف تعهد خدمت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیست، اما اگر مجموع این بحث های کارشناسی تحت عنوان اصلاحیه جذب دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شود، آن وقت شاید این بحث ها دیگر رنگ و بوی تغییرات قانونی به خود بگیرد.نويسنده : مدیر اسبق | تاريخ : شنبه 05 بهمن 1392 | بازديد ها : 645 بار